Michal Černík

Michal Černík

autorské stránky

Můžete si koupit

(u fotografií klikněte pro zvětšení)

Budiž!

 

 

Budiž!

Vydalo Nakladatelství Kmen

Na jaře roku 2020 mi vyšla knížka dvadesáti kratičkých kapitol filozoficko-básnických reflexí s vědomým humanistickým a v závěru i idealistickým a pacifistickým patosem. Kniha je určena všem, kteří rezonují s mou kritikou i koncepcí světa a usilují o jeho lidštější podobu.

Ukázka na webových stránkách.

Knihu si můžete objednat např. v internetovém knihkupectví Kosmas, Luxor anebo přímo v brněnském Nakladatelství Kmen.

 

Pohádečky

 

 

Pohádečky

Vydala Euromedia Group - nakladatelství­ Pikola

Na podzim roku 2019 mi vyšla knížka s názvem Pohádečky. Je v ní na sto třicet krátkých prozaických a veršovaných pohádek, které jsou určeny dětem předškolního a nižšího školního věku. Chtěl jsem, aby všechny pohádky byly kratičké, prosté a zároveň aby v nich bylo skryté nějaké naučení. Knížku provázejí ilustrace Gabriela Filcíka. Jeho obrázky mám velmi rád, protože jsou osobité, realistické, epické a navíc laskavé.

Ukázka na webových stránkách.

Knihu si můžete objednat např. v internetovém knihkupectví Knižního klubu, Kosmas nebo Luxor.

 

Stébla

 

 

Stébla

vydalo nakladatelství Kmen

Kniha Stébla je mým souborem čtyřverší a osmiverší ve vázaném a volném verši, celkově je to na pět set padesát básniček. Více než polovinu veršů jsem napsal v poslední době a nebyla nikde knižně publikována. Jsou to verše velice prosté, srozumitelné, alespoň si to myslím, a svou metaforickou a filozofickou výpovědí se na pozadí často přírodních motivů dotýkají především otázek lidského bytí, lidského konání a údělu. V mnohých básních se vyjadřuji k současnému neutěšenému stavu světa a dnešní doby.

Ukázka na webových stránkách.

Knihu si můžete objednat např. v internetovém knihkupectví Kosmas nebo NeoLuxor.

 

TIK, ŤAK, ŤUK

 

 

Tik, Ťak, Ťuk. Pohádky o třech tučňácích

Vydala Euromedia Group - Knižní klub

Tahle knížka obsahuje na devadesát kratičkých pohádek, která se a přestávkami vršila několik let. Hlavními hrdiny jsou tři tučňáci, kteří žijí na pustém ostrově v domečku, kde jsou jen tři postýlky, stůl, židle a skříň s rybářskými pruty a koši na ryby. Nečekejte však, že tučňáci se v domečku dívají na televizi, vaří si na sporáku, jezdí na sněhovém skútru a používají jiné věci naší civilizace anebo zažívají všemožná dobrodružství. Každé ráno chodí tučňáci na lov. Jedinými protihráči jsou ptáci, tuleň a příroda. To byl limit fantazie, který jsem si dal, žádné moderní technologie, žádní lidé. Pohádky jsou kratičké, veselé, epické, všechny mají filozofický podtext. S mými tučňáky jsem žil spoustu let, před lety jsem je opustil a na podzim 2016 vyšly knižně v nakladatelství Euromedia Group.

Ukázka na webových stránkách.

Knihu si můžete objednat např. v internetovém knihkupectví Knižního klubu .

 

Zviřata a jejich kamarádi

Lev a jeho kamarádi
Pes a jeho kamarádi
Tygr a jeho kamarádi
Želva a její kamarádi

Vydalo nakl. Albatros

V prosinci roku 2015 mi Albatros nabídl, abych napsal verše ke čtyřem prostorovým knížečkám o zvířatech, které výtvarně připravil Rudolf Lukeš. Nabídka mě potěšila. Lukešovy ilustrace mě oslovily, naprosto jsem s nimi rezonoval. Velice prostě, téměř triviálně vystihují podstatné znaky každého zvířete. Kompozice ilustrací jsou jednoduché, harmonicky i barevně vyvážené, někde mají téměř geometrické pojetí, přitom si zachovávají lyrismus a laskavost. S Lukešovými ilustracemi jsem si rozuměl tak, že jsem hned s velkou chutí napsal šestnáct básniček. Nedovedl bych napsat verše k obrázkům, které by mi nic neříkaly. Dalším potěšujícím faktem bylo to, že Albatros znovu vrátil na knižní pulty některé Lukešovy knížky. Výtvarník totiž na několik desetiletí zůstal odsunut do zapomnění a jeho ozvučení považuji za záslužný čin Albatrosu.

Knihu si můžete objednat např. v internetovém knihkupectví Kosmas .

 

Za zvířátky do pohádky

 

 

Za zvířátky do pohádky

vydalo nakladatelství Fragment

Před lety mi paní Helena Zmatlíková ukázala několik leporel s verši ruských básníků, které ilustrovala. Nabídla mi, abych k těmto obrázkům napsal úplně nové prozaické texty a všechny pohádky tak autorsky scelil do jediné knížky. Pochopitelně mne nabídka velmi potěšila, protože ilustrace paní Zmatlíkové si velmi považuji. Tak jsem napsal podle kreseb deset miniaturních triviálních pohádek, které jsou určeny dětem předškolního věku.

Všechny pohádky jsou o zvířátkách, a jistěže nejkrásnější na nich jsou právě obrázky, v kterých si děti budou s radostí ukazovat a pohádky podle nich i samy odříkávat. Knížka vyšla roku 2006 a 2012 v nakladatelství Junior a v roce 2016 v nakladatelství Fragment.

Knihu si můžete zakoupit v knihkupectví Neoluxor nebo objednat nejen na webu nakladatelství Fragment či jinde.

 

Malovaný svět

 

Malovaný svět
a já ho chci uvidět

vydala Euromedia Group - Knižní klub

Můj oblíbený ilustrátor, a nejen můj, Gabriel Filcík nakreslil na šest desítek velkých dvoustránkových ilustrací a já k nim napsal krátká naučná vyprávění. A tak se děti od pěti let mohou dozvědět, proč je nebe plné hvězd, proč se střídá noc a den, proč hřeje sluníčko, co všechno umí les, proč fouká vítr, co všechno létá, kdo prospí zimu, jak lidé začali létat, proč padá listí, proč vlaky jezdí po kolejích, proč máme peníze, co víme o Ježíškovi. Mohl bych tak ještě pokračovat ve výčtu toho, co se děti dozvědí. Kniha vyšla v létě roku 2015 v druhém vydání.

Knihu si můžete objednat např. internetovém knihkupectví Kosmas nebo Neoluxor

 

Pohádky o kohoutkovi a slepičce

 

 

Pohádky o kohoutkovi a slepičce

vydala Euromedia Group - Knižní klub

Roku 2009 mi vyšla kniha pohádek o kohoutkovi a slepičce nazvaná Kykyryký! Dobrý den! Bylo v ní šedesát pohádek o soužití kohoutka a slepičky na venkovském dvoře. Kohoutek je fanfarón, dobrák a snílek, rád si vymýšlí a provádí všelijaké kousky, které dopadnou legračně, zatímco slepička je jeho pravým opakem. Ve většině pohádek je vždy nenápadně skryté i filozofické naučení o vztahu živých bytostí ke světu, k životu, k přírodě a k sobě navzájem. Nyní pohádky vycházejí v novém vydání tak, že jsou rozděleny do tří samostatných knižních dílů.

Kykyryký! Kohoutek budí svět

Kykyryký! Kohoutek a jeho kamarádi

Kykyryký! Kohoutek má rád slepičku

Ukázka na webových stránkách.

Knihy si můžete objednat např. internetovém knihkupectví Kosmas.

 

 

Knížka pro děti od dvou do pěti

 

 

Knížka pro děti od dvou do pěti

Vydala Euromedia Group - Knižní klub

Jak říká sám název, je knížka určená pro děti od dvou do pěti. Najdete zde na sto padesát jednoduchých říkadel, ale jsou zde také kratičké veršované a prozaické pohádky. Když jsem texty psal, snažil jsem se, aby byly prosté, jednoduché, hravé a hlavně aby se snadno pamatovaly a děti si je nakonec mohly odříkávat samy. V knížce nabízím dětem jejich nejbližší svět. Za čtenářský zájem vděčím ilustracím Gabriela Filcíka, které si získávají děti předškolního věku svou laskavostí a epičností.

V roce 2014 mi vyšlo třetí vydání a v současné době celkový náklad knihy dosahuje asi šedesáti tisíc výtisků.

Několik textů jsem z knížky vybral i pro vás.

Knihy si můžete objednat všude možně.

 

 

Vánoční dárky

 

 

Vánoční dárky

Vydalo nakl. Antonín Drábek, Balt-East

Nakladatel Antonín Drábek napsal k této knížce anotaci: „Tentokrát jsou vánočními dárky básně, navozující atmosféru Vánoc, kdy je v lidech zotvíráno a mají pochopení jeden pro druhého, atmosféru Štědrého večera, zimní a vánoční elegie, pokleknutí básníka, jeho šest modliteb k životu. Jde o výběr ze starších veršů i veršů dosud nepublikovaných k ozvučení Vánoc. Kniha velmi sugestivně ilustrovaná a podobně modlitební jako Kniha lidských přání.“ Protože anotaci napsal tak pěkně, ocitoval jsem ji celou. Mohu jen dodat, že ilustrace ke knížce jsem si dělal sám a je jich tam tolik jako básniček. Knížka byla hned vyprodaná, ale na letošní předvánoční trh plánujeme další vydání.

Vybral jsem z ní několik nových dosud nikde nepublikovaných veršů. Ukázka na webových stránkách

Knihu si můžete objednat např. internetovém knihkupectví Kosmas nebo Neoluxor

 

Český rok Josefa Lady

 

 

Český rok Josefa Lady

Vydala Euromedia Group - Knižní klub

Lada si mne podmanil už v dětství a teď si mne podmanil totálně. Je to krásné poddanství. Lada je totiž geniálně prostý jako lidová píseň. Kdykoliv se podívám na jeho obrázky, napadají mne verše, hlavně pro děti. Tak vznikla i knížka Český rok Josefa Lady, v níž je na sedmdesát básniček. Euromedia Group ji uvedla na trh těmito slovy: „Půvabné, nadčasové ilustrace Josefa Lady doprovodil svými verši Michal Černík. Nové vydání v originální grafické úpravě přináší známé texty Josefa Lady, v nichž vzpomíná na své dětství v Hrusicích (Jak jsem zvonil poledne, jak jsme pekli brambory, Pohádka o narození Jezulátka), jak jej zažíval po celý rok. Atmosféra české idyly je prohloubena citlivými verši našeho předního básníka.“

Ukázka na webových stránkých.

Knihu si můžete objednat např. internetovém knihkupectví Kosmas nebo Neoluxor

 

České Vánoce Josefa Lady

 

 

České Vánoce Josefa Lady

Vydal BMSS-Start

V polovině devadesátých let minulého století jsem vybral Ladovy zimní a vánoční ilustrace, k nim připravil zkrácené Ladovy vzpomínky a přiřadil verše českých básníků. Kniha vyšla v nakladatelství BMMS-Start, měla úspěch a pak vycházela v mnoha vydáních a dotiscích. Když se vloni na podzim znovu schylovalo k jejímu dalšímu vydání, přišel prosinec a mne se zcela zmocnila vánoční atmosféra. A jak jsem se tak díval na Ladovy vánoční a zimní obrázky, napadaly mne dětské verše, které jsem vždycky doma předčítal. Žena a dcera byly mými posluchači. V lednu jsem měl na šedesát básniček, jednoduchá říkadla pro děti předškolního věku, ale i náročnější verše pro děti nižšího školního věku. Knihu jsem rozšířil o nové Ladovy ilustrace. Nyní vychází sice pod stejným názvem, ale pouze s mými verši a v nové grafické úpravě. Tak mi Ježíšek nadělil jeden z nejkrásnějších dárků, obdaroval mne laskavým vánočním slovem, obdaroval mne radostí.

Vybral jsem pro Vás několik básniček. Jenom jako návnadu, abyste si knížku koupili. A potěší mne, když se Vám knížka promění v jeden z nejkrásnějších dárků Vašim dětem i Vám. Nejen na Ježíška.

Knihu si můžete objednat např. internetovém knihkupectví Kosmas nebo Neoluxor

 

Jak žijí oblázky

 

 

Jak žijí oblázky

vydalo nakladetelství Portál

Tak tato knížka je humorná, nonsensová, taky příběhová a i jiná. Jsou v ní některé básničky z první poloviny osmdesátých let minulého století, kdy jsem vydal knížku veselých veršů pro děti Neplašte nám švestky. Ke knížce Neplašte nám švestky mám milenecký vztah. Byla roku 1984 za ilustrace Stanislava Dudy a grafickou úpravu Rostislava Vaňka na světové výstavě dětských knížek v Boloni oceněna jako jedna z nejkrásnějších na světě. Pak mi v roce 1990 měla vyjít v Albatrosu podobně veselá knížka Mějte se hezky, už byla na filmech, ale byl jsem zatracen a z vydání sešlo. Jak šla léta, napsal jsem občas nějakou humornou či nonsensovou básničku jen tak sobě pro radost. A teď jsem vybral nejlepší minulé básničky a k nim přiřadil ty nové. V nakladatelství Portál jí vymysleli název Jak žijí oblázky - podle cyklu básniček o oblázcích, který je v knížce hned na prvních stranách. Při psaní bániček jsem se vždycky bavil. Proto radím čtenářům mého webu, kteří mají doma malé školáky: Kupte knížku svým dětičkám a bavte se s nimi! Nebojte se, tahle poezie Vám neublíží!

Ukázka na webových stránkách.

Knihu si můžete objednat např. internetovém knihkupectví Kosmas nebo Neoluxor

 

Spalte mé listí

 

 

Spalte mé listí

vydalo nakladatelství BALT-EAST

Tuhle knížku si můžete většinou zakoupit téměř ve všech internetových knihkupectvích, kde je anotována dvěma stručnými větami: „Nová básníkova sbírka přináší na sto osmdesát kratičkých velmi pregnantních a zároveň osobitě prostých básní, kde vedle krásných lyrických miniatur jsou i verše s nadosobní dějinnou platností, malé pomníky čisté člověčiny. Knihu doprovází na dvacet barevně stylizovaných autorových fotografií.“

Myslím, že ta anotace je přesná. Literární kritik Alexej Mikulášek o ní v doslovu napsal: „Co báseň, to malý pomník čisté člověčiny: Exegi monumentum, napíšeme s Horatiem, ale bez pompy, kterou by to mohlo vyvolávat.“ A literární kritik Milan Blahynka svou recenzi nazval Přísežný básník M.Č., k čemuž ho inspirovaly čtyři básně, kde přísahám na chléb, březový kmínek, na trávu a na nebe. Mikulášek a Blahynka mne opravdu potěšili, postihli totiž to, o co jsem usiloval už i ve svých předešlých sbírkách. Moc jim za ta slova děkuji.

Mimochodem latinské „exegi monumentum“ znamená „postavil jsem si pomník“. Ostatně každý tvůrčí člověk se vlastně vždy pokouší o své exegi monumentum. I kdyby to měl být jen obraz vytesaný do zrnka písku.

Ukázka na webových stránkách.

Knihu si můžete objednat např. internetovém knihkupectví Kosmas nebo Neoluxor

 

POHÁDKOVÉ DÁRKY JOSEFA LADY

 

 

Pohádkové dárky Josefa Lady

Vydalo nakladatelství Albatros

Od dětství miluju obrázky Josefa Lady. Jako klučina jsem se díval na jeho obrázky a vstupoval do jejich dějů. A Ladovy obrázky miluju dodnes. Dívám se na ně, a nevím proč, ale vždycky ve mně probouzejí fantazii. A tak jsem před lety znovu začal listovat jeho pohádkovými knížkami, které ilustroval, ale také sám napsal. Volně jsem se jeho obrázky inspiroval a napsal k nim úplně nové krátké prozaické nebo veršované pohádky. Tak vznikla knížka Pohádkové dárky Josefa Lady. Je v nich třicet veršovaných pohádek a třicet prozaických pohádkových miniatur.

Ukázka na webových stránkách.

 

Pohádkové chvilky dětem do postýlky

Vydala Euromedia Group - Knižní klub

Titul je výborem mých nejlepších veršovaných pohádek z knížek, jež vyšly v průběhu více než dvou desítek let. K nim jsem přiřadil řadu nových textů dosud nikde nepublikovaných. V některých zaznívají známé pohádkové motivy jako například v pohádkách O veliké řepě, Perníková chaloupka, Honzíkova latina, Šípková Růženka, O červené Karkulce, Princezna na hrášku, Jak dědeček měnil, O kohoutkovi a slepičce, Čert a Káča, Princ Bajaja, Sůl nad zlato, O dvanácti měsíčkách, O Sněhurce a další.

Kdepak, nečekejte, že jsem známé pohádky pouze zrýmoval, každé jsem dal totiž úplně jiný děj a jinou, překvapivou pointu. Vedle delších veršovaných pohádek je v knížce i několik desítek pohádkových čtyřverší, šestiverší nebo osmiverší.

Texty si zachovávají prostotu, vtipnost a humor a děti si je snadno zapamatují – zvláště když si při tom budou prohlížet velmi prosté a přitom líbivé a osobité ilustrace Gabriela Filcíka. Stále mám na paměti, že dobré umění pro děti musí jako umění působit i na dospělé.

Myslím si, že je to jedna z mých nejlepších knížek pro děti, v roce 2012 vyšla v druhém vydání.

Můžete se o tom přesvědčit, vybral jsem několik veršovaných pohádek.

 

Ke mně se přitiskni

 

 

Ke mně se přitiskni

vydalo nakladatelství BALT-EAST, Antonín Drábek

Právě mi vyšel výbor milostných veršů, které jsem napsal v rozmezí téměř čtyř desítek let. Výbor navazuje na mé dva předcházející stejnojmenné tituly, které vyšly roku 1999 a 2003, avšak liší se ve výběru i uspořádání. Zařadil jsem do něj oproti předcházejícím výborům pouze milostné básně o vztahu mezi mužem a ženou. V prvním oddílu Pomodlím tě jsou rozverné, někde narativní, humorné až recesní erotické verše, většinu z nich jsem napsal v době svého mládí. V druhém oddílu Není láska jako láska převažují mé ozvěny milostných lidových písní. Vedle několika starších textů, které vyšly v mých prvních knížkách, jsou zde verše z posledního období a dosud nebyly nikde publikovány. V třetím oddílu Jsi můj člověk jsou verše, jimiž se vyznávám z citového vztahu k ženě a které svým pojetím nabývají na milostné vážnosti.

Pro vás jsem vybral několik parafrází milostných lidových písní. Ukázka na webových stránkách.

Knihu si můžete objednat například v internetovém knihkupectví Kosmas nebo zakoupit v knihkupectví Neoluxor na Václavském náměstí v Praze.

 

Nechtěj obývat vichry

 

 

Nechtěj obývat vichry

vydalo nakladatelství BALT-EAST, Antonín Drábek

V této knížce je na sto šedesát básniček, asi třetinu z nich jsem vybral ze svých předchozích knížek, které vyšly před více než čtvrt stoletím. Ostatní básně jsem dosud knižně nikdy nepublikoval. Ve sbírce jsou verše milostné, přírodní a reflexivní lyrika i verše občanské. V závěru knížky je pregnantní doslov literárního kritika Alexeje Mikuláška. Vybral jsem jen úryvek, o kterém si myslím, že postihuje podstatu mého básnického usilování.

Verše knihy Nechtěj obývat vichry jsou novým stylem jakési monumentální prostoty, zázračné každodennosti, hymnu obyčejných slov, zřetelného a zralého slova. Společným jmenovatelem je vyvzdorovaná moudrost, k níž dospěje jen nemnoho z nás. A skoro nikdo pro ni nenajde tak koncizní, konzistentní a domněle jednoduchý výraz jako Michal Černík.

Ukázka na webových stránkách.

Knihu si můžete objednat například v internetovém knihkupectví Kosmas nebo zakoupit v knihkupectví Neoluxor na Václavském náměstí v Praze.

 

Cena dětství

 

Cena dětství

vydalo nakladatelství BALT-EAST

V ediční poznámce mé knížky je napsáno:

Ústředním tématem veršů v knize Cena dětství je Černíkovo dětství, básnicky převyprávěné vzpomínky na vlastní rodinu, na nejbližší příbuzné, na rodné Čelákovice a Polabí a také na dětství jeho dcery. Na ose jednotlivých příběhů každé skladby básník přemítá o životě, o světě, o dějinných událostech, přitom jednotlivé básně na sebe chronologicky navazují. Část básní vybral autor ze svých předchozích knih Kdybychom nechodili po cestách (1976), Daleko stín, daleko sad (1979), P.F. (1984) a Rozečtený život (1987), mnohé verše však podstatně přepracoval. Další část sbírky tvoří básně dosud knižně nepublikované. Vyzněním tematicky monolitních veršů je význam dětství pro život člověka. Básnický obraz domova a dětství přerůstá své hranice a stává se i obrazem světa rozporuplné doby minulého i současného století. Verše oslovují čtenáře především silou básnické výpovědi, střízlivým pohledem, absolutní upřímností a úsilím o co nejlidštější podobu světa.

A já jen mohu dodat, že tahle ediční poznámka říká o mé knížce opravdu to nejpodstatnější. O tom ostatním pak už vypovídají mé básně, několik jsem jich zařadil na své webové stránky.

Knihu si můžete objednat například v internetové prodejně Kosmas nebo zakoupit v knihkupectví Neoluxor na Václavském náměstí v Praze.

 

Kniha lidských přání

 

 

Kniha lidských přání

vydalo nakladatelství BALT-EAST

Vzpomínám si na ty srpnové dny roku 2002, kdy rozvodněná Vltava zalila vnitřní Prahu a já jezdil oklikou do redakce Sond. Cesta mi trvala víc než hodinu a půl. Abych v autobuse jen nelelkoval a nenudil se, začal jsem si psát drobné texty formou přání. Tak se zvolna začala rodit moje Kniha lidských přání a s přestávkami se mi vršila až do března 2008, kdy po předchozích peripetiích s nakladateli se jejího vydání laskavě ujal ve svém nakladatelství Balt-East pan ing. Antonín Drábek, CSc.

Kniha obsahuje téměř sedm set různých přání, jsou to vlastně drobná lidská poselství. Chtěl jsem, aby texty byly prosté, nikoliv prostoduché, aby silou myšlenky a básnického obrazu oslovovaly lidi laskavé, vnímavé a citlivé, kteří si přejí lepší svět. Lidi, kteří svou lidskou důstojnost a poctivost nevyšmelili za lži a peníze, kteří zůstali věrni nádherným a odvěkým lidským snům. Jistě, velmi mne potěší, když vás některá přání přinutí zamyslet se nad sebou, nad životem a nad současným děním, další přání vás svým jemným humorem naladí do úsměvu a jiná se vám otevřou jako okno, jímž spatříte zázračno. A ještě víc mne potěší, když se vás některá přání zmocní třeba jen na pár dní, jiná přijmete za svá a stanou se vašimi pravdami i vyznáními. Můžete je pak posílat svým blízkým a přátelům k novému roku, k narozeninám anebo jen tak pro potěšení jakéhokoliv dne v roce a pro připomenutí nesmírnosti života. Proto jsem malou hrst přání zařadil i na své webové stránky.

Knihu lidských přání si můžete například objednat v internetovém knihkupectví Kosmas anebo nebo zakoupit v knihkupectví Neoluxor na Václavském náměstí v Praze

© 2020 Michal Černík